2 квітня – Всесвітній День розповсюдження знань про аутизм
Аутизм або занурення у себе – поширений розлад, коли людина має труднощі у суспільстві, їй важко спілкуватися з іншими людьми. Ці люди потребують особливих умов, але правильний підхід до дітей та дорослих з аутизмом дозволяє їм отримати освіту і соціалізуватися, бути повноправними членами суспільства.
Помітити ознаки аутизму у зовсім ранньому віці доволі складно, але саме ранній вік є найкращим періодом для початку реабілітації.
Якщо дитина мало посміхається, слабко реагує на прояви ніжності, не любить бути на руках, мало або зовсім не вигукує звуки, то варто звернутися до психолога, невролога або психіатра.
Також, люди із розладами аутистичного спектру (РАС) можуть мати сенсорний дисбаланс, гіпер- або гіпочутливість. Тобто інформація, яка надходить через зір, слух, нюх, смак та дотик може сприйматися занадто сильно або занадто слабко і не узгоджуватися між собою.
Важливо пам’ятати, що окремі симптоми не означають, що у дитини розлад аутистичного спектру. Багато дітей, які не мають аутизму, проявляють деякі ознаки розладу.
Якщо виникли певні підозри – відведіть дитину на діагностику.
Час і вік для корекції розладів аутистичного спектру – критично важливі ресурси: чим пізніше розпочато втручання, тим гіршим буде результат.
Діагностика точно не нашкодить, а у разі виявлення аутизму ви отримаєте шанс максимально ефективно розвинути дитину.
Спектр розладів є широким. Тому варто зрозуміти на скільки важливим є правильний підхід до навчання та лікування дитини з РДА – ранній дитячий аутизм. Все залежить від діагнозу і реальних можливостей самої дитини.
Найкращою є терапія, яка поєднує різні підходи, комбінації та способи лікування. Одним із методів в цій нозології є сенсорна корекція.
Види сенсорних ігор:
-
з кольором.
Малювання фарбами на папері, камінчиках, склі. Це дозволить задіяти не лише зорові відчуття, але й тактильні. Розфарбувати воду і таким чином вивчати кольори. А щоб було ефектніше, додати трохи мила чи шампуню і отримати кольорову піну.
-
з водою.
Вода дуже позитивно впливає на емоційний стан, допомагає розслабитись. Варіантів для ігор є безліч: переливання води по різних посудинах, створення фонтану, поставивши руку під струмінь води, ігри з лійками та інші.
А якщо задіяти стіл-ванну і підключити фантазію, то ванна «перетвориться» на озеро, море та й навіть океан.
-
з крупами та іншими природніми матеріалами.
Такі ігри чудово розвивають дрібну моторику рук, що допоможе розвитку мови.
Створення сенсорних коробок, де будуть задіяні не лише природні матеріали, а й улюблені іграшки дитини.
Це можуть бути невеличкі машинки, фігурки з конструктора. Вирізання аплікацій, малювання на манці, піску. Під час заняття з сипучими матеріалами буде зручно використати спеціальний стіл з підсвіткою, який точно зацікавить дитину і скоротить ваш час на прибирання. А можна скористатись і простою картонною коробкою чи мискою.
-
з світлом і тінями.
Використовуючи лампу, ліхтарик чи свічку створимо справжній театр тіней на стіні. За допомогою дзеркала пограємось з сонячними зайчиками. А дзеркальна сфера точно приємно вразить.
-
рольові ігри
Такі ігри добре розвивають соціальні навички. Граючись, дитина не тільки уявляє себе в іншому образі, а й приміряє на себе інші відчуття та емоції.
У грі можна зробити те, що страшно в реальному світі. Так, копіювання лікаря, продавця, вчителя дозволить адаптуватись до певної ситуації в соціумі. А також допоможе здружитись з іншими дітками, відтворюючи разом, наприклад, казку. Тут в пригоді стане Магнітна дошка та декілька магнітів-звірят. А з будиночком можна розіграти будь яку казку.
-
рухливі ігри
Стрибки, кидання м’яча, біг, плескіт в долоні. Це все спрямовано на розтяжку, відчуття рівноваги, зміцнення м’язів. Проста зарядка стане цікавішою і веселішою, якщо її робити на сенсорній доріжці. Також можна використовувати різноманітні тренажери, про які згадувалось раніше. Важливо пам’ятати, що під час рухливих ігор потрібно регулювати фізичне навантаження та контролювати зовнішні ознаки втоми.
Якщо ігри будуть супроводжувати ритмічними віршиками-забавлянками чи дитячими піснями, дітям буде веселіше та цікавіше і допоможе привернути їх увагу.
ІНФОРМАЦІЯ УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
З ПРАВ ЛЮДИНИ ЩОДО ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
Додатково повідомляємо, що інші корисні матеріали з відповідного питання розміщені на офіційному вебсайті облдержадміністрації за посиланням: http://surl.li/oklzv .
УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ
НАКАЗ
від 15 грудня 2022 року N 130.15/22
Про затвердження Регламенту організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань додержання прав дитини, сім'ї та молоді органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності
Відповідно до статей 1, 13 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" та з метою здійснення парламентського контролю за додержанням прав дитини, сім'ї та молоді наказую:
1. Затвердити Регламент організації та проведення моніторингових візитів з питань додержання прав дитини, сім'ї та молоді органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності (додається).
2. Управлінню документального забезпечення та контролю виконання Секретаріату (Охріменко Т. М.) забезпечити ознайомлення з цим наказом представників Уповноваженого та працівників Секретаріату.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 05.09.2019 N 83.15/19 "Про затвердження Регламенту організації та проведення моніторингових візитів з питань дотримання прав дитини та сім'ї органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності".
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Уповноважений Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
ПРАВА ДИТИНИ https://www.ombudsman.gov.ua/uk/prava-ditini
Закон України щодо протидії булінгу: сутність та ознаки, адміністративна відповідальність, права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу
18.12.2018 ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».
Джерело: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19
Сутність та ознаки булінгу
Законом визначено поняття булінгу (цькування) як діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняють стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типові ознаки булінгу (цькування):
-
систематичність (повторюваність) діяння;
-
наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
-
дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Адміністративна відповідальність учасників булінгу (цькування), керівництва закладів освіти
Як доповнення до Кодексу України про адміністративні правопорушення (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10) Законом передбачено відповідальність за булінг (цькування) учасника освітнього процесу:
-
накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин;
-
накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, якщо діяння вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення;
-
у разі діяння, вчиненого малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, відповідну відповідальність покладають на батьків або осіб, які їх замінюють;
-
неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу спричиняє накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.
Нагадаємо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян на сьогодні становить 17 гpивень. Відповідно штраф у першому випадку становить 850–1700 грн, у другому — 1700–3400 грн.
Права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу щодо булінгу (цькування)
Як доповнення до Закону України «Про освіту» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19) Закон передбачає певні права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу.
Засновник закладу освіти або уповноважена ним особа повинна контролювативиконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядати скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) та ухвалювати рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяти створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу.
Керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування):
-
розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню); розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування;
-
скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для ухвалення рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування;
-
забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування); повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування).
Заклади освіти мають розмістити на своїх веб-сайтах план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню), порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування), порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування) в закладі освіти.
Здобувачі освіти мають право на захист під час освітнього процесу від булінгу (цькування), отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування). Зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування), свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на захист під час освітнього процесу від булінгу (цькування). Зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).
Батьки здобувачів освіти мають право отримувати інформацію про діяльність закладу освіти, зокрема щодо надання соціальних та психолого-педагогічних послуг особам, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування), подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу, вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу. Зобов’язані сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування), виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
Відповідними обов’язками та правами наділені центральні органи виконавчої влади у сфері освіти і науки, органи місцевого самоврядування, суб’єкти громадського нагляду (контролю), освітній омбудсмен, психологічна служба та соціально-педагогічний патронаж у системі освіти.
ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
Торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Таке визначення торгівлі людьми дає ”Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю.
Торгівля людьми – це сукупність таких ознак:
-
вербування;
-
перевезення;
-
передача;
-
продаж;
-
усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі;
-
використання у військових конфліктах;
-
залучення до злочинної діяльності;
-
трансплантація чи насильницьке донорство;
-
примус до заняття проституцією;
-
рабство і ситуації, подібні до рабства;
-
примусова праця;
-
залучення в боргову кабалу;
-
використання шантажу, погроз, насильства.
Лист МОН № 1/3663-22 від 25.03.2022 "Щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії"
Матеріали для педагогів
Громадська спілка "А21 Україна" – міжнародна неприбуткова організація, місією якої є скасування рабства, підготувала матеріали для педагогів щодо протидії торгівлі людьми.
Серед матеріалів є профілактичний семінар та додатки до нього щодо запобігання ризику втягнення молоді до ситуацій торгівлі людьми. Семінар допоможе педагогам працювати над підвищенням психологічної готовності молоді протистояти викликам, що можуть призвести до потрапляння в ситуації експлуатації та втягнення в злочинну діяльність. У додатках є інтерактивні заняття, ігри та відео для старших школярів.
Презентаційні матеріали учасників круглого столу за результатами Всеукраїнського моніторингового дослідження стану виконання у системі освіти законодавства щодо протидії торгівлі людьми, який відбувся 28 лютого 2019 року в Міністерстві освіти і науки України:
-
Ситуація щодо торгівлі людьми та звернення громадян на гарячу лінію
-
Розвиток державної політики у сфері протидії торгівлі людьми
Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей»:
-
Програма «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» для початкової школи
-
Програми виховних заходів «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» для учнів 7–11 класів
Юним вільногірцям розповіли про життя та творчість Лесі Українки
25 лютого 2021 року виповнюється 150 років від дня народження видатної української літераторки Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки). Життя поетеси – це легендарний подвиг мужньої і мудрої людини, ніжної й нескореної жінки, геніального митця і борця.
З нагоди ювілею видатної українки 24 лютого у КЗ "Центр профільного навчання та дитячої творчості" м. Вільногірськ
працівниками ЦПНДТ та архівного відділу виконавчого комітету Вільногірської міської ради була проведена спільна творча година та тематична виставка для молодших школярів про творчість, про короткий, але такий плідний і яскравий життєвий шлях поетеси. Учасники заходу ознайомились з виставкою, переглянули відеофільм про біографію та творчий шлях Лесі Українки, слухали її поетичні рядки у виконанні гуртківців.